עו"ד איציק דסה

עו

משפטן ומומחה לזכויות אזרח ואדם. יזם פעיל חברתי.

נולד באתיופיה ועלה לישראל בגפו בגיל 13. התחנך בכפר הנוער ימין אורד ושירת כחובש קרבי בצבא. איציק הוא בוגר תואר ראשון ( LLB) במשפטים באוניברסיטת חיפה ובעל תואר מוסמך במשפטים מהאוניברסיטה האמריקאית בוושינגטון ומהאוניברסיטה העברית. כיום איציק שוקד על כתיבת עבודת הדוקטורט שלו בנושא "הבחנה מקדמת כזכות חוקתית" בהנחיית פרופ' אריאל בן דור.

איציק היה הסטודנט הראשון ממוצא אתיופי שהתקבל ללימודי משפטים ולעורך דין הראשון ממוצא אתיופי בישראל. מיד עם קבלת תעודת ההסמכה לעריכת דין פתח משרד עורכי דין פרטי. בשנת 2000 יזם ויסד (עם חבריו) את עמותת "טבקה"- הפועלת בהגנה על זכויותיהם של ישראלים יוצאי אתיופיה. בתפקידו כמנהל טבקה יזם והקים פרויקטים חברתיים וחינוכיים בעלי השפעה רוחבית, ביניהם: פרויקט "עולים במשפט ובצדק";  פרויקט "רקיע". כמו כן לאיציק תרומה משמעותית בהקמת פרויקט "עולים לצמרת" שלימים, לאחר סיום המחזור הראשון שפעל מתוך טבקה, הפך ל"עמותת עולים ביחד" (פרי יוזמתן של יפעת עובדיה ואדווה הדר) .

תחת הנהגתו כמנהל, טבקה רשמה הישגים ציבוריים ומשפטים, ביניהם בג"ץ 7426/2008 טבקה נ' משרד החינוך.  על פעילותו הציבורית:  איציק הוא זוכה פרס הקרן החדשה לישראל על "עשייה חברתית למען זכויות אזרח ואדם" (2013);   נבחר בין ה-40 הבוגרים המובילים של אוניברסיטת חיפה (2012); קיבל אות "מצוינות מעוררת השראה" מטעם אוניברסיטת חיפה (2012); וקיבל "אות מופת מטעם לשכת עורכי הדין בישראל" (2012) – על פעילות עמותת "טבקה". לאחר כשלוש עשה שנות ניהול מוצלחים איציק העביר את השרביט ליורשו.

איציק הוא פעיל יזם חברתי.  את מיטב זמנו הוא מקדיש בקידום שוויונן של קבוצות מוחלשות. בין 2014-2015 איציק שימש כנציג ציבור בתוכנית הממשלתית לשילוב מיטיבי של יוצאי אתיופיה בישראל, ובשנתיים האחרונות משמש כחבר בוועדות מייעצות ליישום אותה מדיניות שממשלתית שהתקבלה.  עו"ד דסה יזם והקים את "הקליניקה לקידום שוויון" שפועלת בהצלחה באוניברסיטת בר-אילן.

תחומי התמחות: |

פרסומים בתקשורת

כתבה ב The Jerusalem post

החוק לייצוג הולם פשוט לא מיושם – כתבה במקו

שפה: אנגלית | אמהרית | עברית